İran’ın rejim aleyhtarı asimetrik tehditlere karşı aldığı tedbirler

İran’ın stratejik tehdit değerlendirmesinde, rejime yönelik dış kaynaklı asimetrik tehditler 1979 yılındaki islam devriminden beri öncelikli bir öneme sahip olduğu ve buna karşı sürekli tedbir aldığı bilinmektedir.

Ancak, son yıllarda asimetrik tehdit seviyesinin rejime karşı çok daha ciddi bir tehlike oluşturduğunu kabul eden İran, rejimi korumak için stratejik savunma planlarında asimetrik tedbirlere daha çok yer vermeye başlamıştır. 

İran’ın İslam Devriminden beri rejim aleyhtarı hareketlere karşı olan tedirginliği, ABD’nin 2003 yılında “İran’daki demokrasiyi geliştirme” fonu kurması ve bu fona 75 milyon dolar tahsis etmesi ile artmaya başladı. Sonraki dönemde, reform yanlılarının eylemlerinin giderek şiddet olaylarına dönüşmesi ve bu olayların İran yönetimi tarafından rejime yönelik sürekli artan bir asimetrik tehdit olarak algılanması nedeniyle, karşı tedbirlerin geliştirilmesine karar verildi.

Ana görevi rejimi korumak olan Devrim Muhafızlarının Komutanı Tümgeneral Muhammed El-Caferi tarafından, “İslam Cumhuriyetine yönelik tehditlerin savuşturulması” maksadıyla alınan tedbirler, 2009 yılının kasım ayında bir basın toplantısında açıklanmıştır. Bu kapsamda alınan tedbirlerden bazıları aşağıdadır.

Devrim Muhafızlarının bir alt birliği olan Besiçlerden, propaganda, kültürel faaliyetler ve psikolojik operasyonlardan sorumlu bir “karşı asimetrik savaş birliği” kuruldu.

İran Meclisi, Kültürel Devrim Konseyi tarafından yönetim yanlısı filmler ve sanat aktivitelerinde kullanılmak üzere 100 milyon dolarlık bir bütçeyi kabul etti.

Son yıllarda protesto gösterileri ile rejimi tehdit eden gençlere yönelik, okullarda islam devriminin ideallerini benimsetmeyi amaçlayan eğitim faaliyetlerine başlandı.  

İran’ın resmi görüşlerini dünya kamuoyuna iletmek ve kendisine müzahir kamuoyu yaratmak için, El Arabiya, El Cezire,  BBC, CNN gibi kanalların karşısına 24 saat ingilizce yayın yapan Pres TV isimli bir kanal ve Atlas haber ajansını çıkardı.  Bunun yanında, İran kaynaklı yayınların kapsama alanını artırmak maksadıyla Tolu isimli bir uydu projesi başlattı.

Nispeten savunmaya yönelik bu tedbirlerin yanısıra, İran’ın rejime yönelik siber saldırıların kaynağı olarak gördüğü Facebook, Youtube ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine sızma, bloke etme ve erişim kısıtlama gibi agresif tedbirlere de başvurduğu görülmektedir.

Bunun yanında, İran’ın  bir “ulusal veri merkezi” kurarak rejim aleyhtarı siber faaliyetleri kısıtlamayı ve rejim yanlısı söylentileri bu merkez aracılığıyla yaymayı planladığı bilinmektedir.

İran’ın bu medya vasıtalarıyla, askeri gücünü olduğundan çok daha yüksek göstermeye çalıştığı yorumu da yapılmaktadır. Devlet Başkanı Ahmedinejad’ın yakın çevresindeki danışmanlarından birinin “Amerika, İran’ın asimetrik savaş kabilliyetlerini henüz tam olarak anlayabilmiş değil” şeklindeki açıklaması, bu yorumlara yol açan ipuçlarından sadece birisi.

Yorumlar ne kadar isabetlidir bilemiyoruz ama belli olan bir şey varsa o da; son zamanlarda İran’ın asimetrik savaş yöntemleriyle ilgili bir yaklaşım değişikliğine gittiği ve daha önce rejime tehdit olarak gördüğü sanat ve kültürel faaliyetleri artık rejimin güçlendirilmesi için bir vasıta olarak görmeye başladığıdır.

İran’ın bundan sonraki dönemde, asimetrik psikolojik harekât tedbirlerini çok daha etkin bir şekilde kullanmayı sürdüreceği tahmin edilmektedir. Bu durum, İran’ın devasa bir savaş gücüne sahip olduğuna dair izlenimler edinecek olan bölgesel rakipleri arasında silahlanma yarışını başlatması muhtemeldir.  

Reklamlar
Bu yazı Asimetrik Psikolojik Savaş içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s