El Aksa Şehitleri Tugayı

Başlangıçta Laik ve milliyetçi düşüncelerle ortaya çıkan, ancak daha çok El Aksa intifadasında gerçekleştirdiği intihar eylemleri ile adını duyuran El Aksa Şehitleri Tugayı, Yaser Arafat’ın ölene kadar başkanlığını yürüttüğü, FKÖ’nün temel fraksiyonu olan ve Filistin mücadelesinde öncü görevini yürüten El Fetih örgütü ile ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda El Fetih’in ve Arafat’ın da suçlanması demek olan bu iddialar hiçbir tarafça yalanlanmamış, aksine İsrail hükümeti tarafından kamuoyuna açıklanan bir çok belge ile de desteklenmiştir.

El Aksa Şehitleri Tugayının, Hamas ve Filistin İslâmî Cihat tarafından İsrail’e karşı yürütülen aktif mücadele nedeniyle Filistinliler arasında her geçen gün daha çok taraftar kazanması üzerine El Fetih’in tabanını korumak maksadıyla kurulduğu kendi liderleri tarafından çeşitli zamanlarda açıklanmıştır. Durum böyle olsa da, El Aksa Şehitleri Tugayı bir süre sonra El Fetih’in ve Arafat’ın kontrolünden çıkmış, örgütün kapatılmasına dair verilen emirler “El Aksa Şehitleri Tugayını siz kurmadınız, siz kapatamazsınız” şeklinde sert bir cevapla geri çevrilmiştir.

Örgüt üyeleri, El Fetih’in silâhlı gençlik kuruluşu olan Tanzim kökenli olup, başlangıçta sadece askerî hedeflere yönelik eylemler icra etmek üzere harekete geçmiştir. Ancak, 2002 yılının başından itibaren sivil hedeflere de saldırılar düzenlemeye başlayan örgüt, aynı zamanda işbirlikçi olarak nitelendirdiği ve Arafat’a muhalif bazı Filistinlilere de yönelik bir çok eylemin sorumlusudur.

El Aksa Şehitleri Tugayı, yakalanana kadar El Fetih’in Batı Şeria Yüksek Konseyi başkanı olan Mervan Barguti tarafından yönetiliyordu. Adem-i merkeziyetçi bir yapısı olan El Aksa Şehitleri Tugayı, genellikle Batı Şeria’daki kalabalık şehirlerde eylemlerin icrasından sorumlu “askerî birimler” ve eylemlerin plânlanması ile işbirlikçilerin cezalandırılmasından sorumlu olan “güvenlik birimleri” halinde faaliyet göstermektedir.

Adem-i merkeziyetçi bir yapısı olan El Aksa Şehitleri Tugayı, genellikle Batı Şeria’daki kalabalık şehirlerde eylemlerin icrasından sorumlu “askerî birimler” ve eylemlerin plânlanması ile işbirlikçilerin cezalandırılmasından sorumlu olan “güvenlik birimleri” halinde faaliyet göstermektedir. Örgütün bir çok elamanının Filistin yönetiminden maaş olan güvenlik personeli olduğu iddia edilmektedir.

Örgüt, kendisini “İsrail saldırılarına karşı koyan ve El Fetih taraftarı olan sıradan insanlar” olarak tanımlamakta, “isteyen herkesin El Aksa Şehitleri Tugayı ismi altında eylem düzenleyebileceğini” belirtmektedir. Bu haliyle El Aksa Şehitleri Tugayı, örgüt üyeliğini kişilerin kendi kararına bırakmış ve ferdi olarak icra edilen eylemleri örgütün üstlenmesi ile Filistinliler arasında kaybolan desteği yeniden kazanmak için her türlü fırsatı kullanmaktadır. Örnek olarak; El Aksa Şehitleri Tugayının ilk kadın intihar eylemcisi olarak kabul edilen Wafa İdris isimli eylemcinin ferdi bir girişimle saldırı düzenlemiş olması ihtimal dahilinde olmasına rağmen, saldırıdan birkaç gün sonra El Aksa Şehitleri Tugayı eylemi üstlenmiştir.

Reklamlar
Bu yazı Filistin-İsrail Sorunu, Silahlı Örgütler, İntihar Saldırıları, İşgale Karşı Direniş Hareketleri içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s