FHKC-Filistin Halk Kurtuluş Cephesi

FHKC, Filistinli bir Hıristiyan olan George Habbaş tarafından 1953 yılında kurulan Arap Milliyetçi Hareketinin (AMH), 1967 savaşından önce kurulan İntikamcı Gençlik örgütünün ve Ahmet Cibril’in liderliğindeki Suriye destekli Filistin Kurtuluş Cephesinin 1967 yılında Filistin Halk Kurtuluş Cephesi adıyla Habbaş liderliğinde birleşmesiyle kurulmuştur.

1968 yılı başlarında örgütün militan sayısı 1000-3000 arasındaydı. Suriye’den mali ve silâh yardımı alan örgütün merkezi Suriye’de, eğitim kampı ise Ürdün’deydi. 1969 yılında örgüt Marksist-Leninist düşünceleri benimsediğini ancak Arap Milliyetçiliğine sadık olduğunu ilân etti. Örgüt, Filistin davasını Batı emperyalizmine karşı ve Arap milletlerini baskıcı rejimlerden kurtararak birleştirmeyi amaçlayan mücadelenin bir parçası olarak kabul ediyordu.

Çoğunlukla İsrail’in El Al havayollarına ait uçaklara yönelik uçak kaçırma ve silâhlı saldırılarla adını duyuran örgüt, 1968’de Roma uçağının kaçırılarak yolcuların 39 gün rehin tutulması, Münih, Zürih ve Atina havaalanlarında üç ayrı uçağa silâhlı saldırı düzenlenmesi, Pan-Am, TWA ve Swiss Air’e ait uçakların kaçırılması ve/veya bombalanması gibi eylemlerden sorumludur.

SSCB’nin dağılması, Arap ülkelerinde islamcı akımların gelişmesi ve Filistinlilerin arasında Hamas’ın güçlenmesi üzerine örgütün ideolojisi çekiciliğini kaybetti. Filistin direnişinin ilk zamanlarında el-Fetih’den sonra en geniş desteğe sahip ikinci örgüt olmasına rağmen marjinal bir örgüt durumuna geldi. FHKC, halen genellikle orta sınıf Hıristiyan Filistinlilerin ve üniversite gençliği arasında kısıtlı destek bulmaktadır.

FKÖ’nün temel örgütlerinden biriyken barış sürecine karşı çıkarak el-Fetih’le yollarını ayıran FHKC, 1999 yılında Arafat’la anlaşmaya vararak iki devletli çözümü kabul etti.

Örgütün kurucusu George Habbaş 2000 yılında liderliği, askerî kanadın kurucusu ve şefi olan Ebu Ali Mustafa’ya devretti. Ali Mustafa, 2001 yılında FHKC’nin İsrail Turizm Bakanına düzenlediği suikasta misilleme olarak füze saldırısı ile Batı Şeria’daki ofisinde öldürüldü.

İkinci intifada süresince 2001 yılında kurulan silâhlı eylem kanadı Ebu Ali Mustafa Tugayları vasıtasıyla silâhlı eylemlere ağırlık veren örgüt, askerî ve sivil hedeflere yönelik intihar eylemleri icra eden dört örgütten birisidir.

Reklamlar
Bu yazı Din Kaynaklı Çatışmalar, Filistin-İsrail Sorunu, Silahlı Örgütler, İntihar Saldırıları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s