Filistin İslâmî Cihat örgütü

Filistin İslâmî Cihat örgütü, ilk olarak Mısır’ın Müslüman Kardeşler örgütü içerisinde filizlendi. Önceleri, Müslüman Kardeşlerin fikirlerinden etkilenen bazı Filistinliler, sonradan Müslüman Kardeşlerin Filistin davasına öncelik vermemesi üzerine Dr. Fethi Abdülaziz Şikaki ve Şeyh Abdülaziz Awda liderliğinde 1974 yılında örgütten ayrıldılar ve işgâl altındaki Filistin topraklarına dönerek kendi aralarında teşkilâtlandılar. İran İslâm devriminden ve Ayetullah Humeyni’nin fikirlerinden etkilenen grup , 1980’li yıllarda “İslâmın Öncüleri” adıyla Gazze’deki üniversitede ve camilerde eğitim ve teşkilât çalışmaları ile silahlanma faaliyetlerine başladı. 1987 yılından itibaren örgüt, Filistin İslâmî Cihat ismini kullanmaya başladı.

Filistin İslâmî Cihat Örgütü , Filistin topraklarında İsrail’e yönelik eylemlerine 1984 yılında başladı ve örgüt lideri Şikaki, Nisan-1988’de tutuklanarak Lübnan’a sürgün edildi ve örgütü İsrail ajanlarınca Malta’da öldürüldüğü Ekim-1995’e kadar Lübnan’dan yönetti. Şikaki Lübnan’da, Hizbullah ve İran’la ilişki kurma şansını buldu ve İran, İslâmî Cihat örgütünün ana destekçisi haline geldi. Bu sayede, Lübnan’daki mülteci kamplarında etkinliğini artıran İslâmî Cihat, Filistin-İsrail sorununda İran politikalarının sözcüsü duruma geldi.

1992 yılında Filistin İslâmî Cihat, “Saraya El Kudüs-Kudüs Birlikleri” adıyla askerî kanadını kurduğunu ilân etti. Müteakiben İsrail’e yönelik silahlı eylemlerin dozunu artıran örgütün lider kadrosu, Hamas’ın lider kadrosuyla birlikte Aralık-1992 yılında Lübnan’daki sahipsiz bölgeye sürgün edildi. Bu sürgün dönemi, İslâmî Cihat ile Lübnan Hizbullah’ı arasındaki ilişkilerin daha da gelişmesine ve örgüt elamanlarının askerî eğitim almasına fırsat verdi.

Faaliyetlerine başladığı ilk dönemlerde El-Fetih ve Arafat ile yakın ilişkiler kuran ve ortak eylemlere imza atan Filistin İslâmî Cihat örgütü 1988 yılında FKÖ’nün Tunus’ta sürgün hükümetini ilân ederek İsrail’i tanıması üzerine bu işbirliğine son verdi.

Kendisinden daha sonra kurulmasına rağmen islamcı çevrelerde Hamas’ın baskın çıkması üzerine, özellikle birinci intifada sırasında başlangıçta Hamas’ın dümen suyunda hareket eden Filistin İslâmî Cihat örgütü, daha sonraları bağımsız hareket etmeye başladı. İslâmî Cihat, Hamas’ın aynı zamanda sosyal projeler yürüterek halk desteğini her geçen gün artırmasına rağmen, silahlı eylemler dışında bir faaliyete girişmedi.

İsrail’le uzlaşmayı Filistinlilere ve İslam topraklarına bir ihanet olarak gören Filistin İslâmî Cihat örgütü, Hamas’la birlikte Barış sürecine şiddetle karşı çıktı ve süreci baltalamak için İsrail hedeflerine yönelik saldırılara başladı. Ancak bu kapsamda, Hamas’ın aksine, Filistin yönetimi ile ters düşmekten kaçındı. Buna rağmen, Filistin yönetimi Filistin İslâmî Cihat militanlarına ve diğer vasıtalarına karşı sürdürdüğü operasyonlarla El Aksa İntifadası öncesinde örgütün büyük oranda güç kaybına uğramasını sağladı. El Aksa İntifadası patlak verdikten sonra Filistin yönetiminin hapisteki tüm militanları serbest bırakması üzerine tekrar toparlanarak İsrail’e yönelik eylemlere yeniden başladı.

El Aksa İntifadası başladıktan sonra İsrail askerî hedeflerine yönelik ilk saldırıyı gerçekleştiren örgüt, sivillere yönelik eylemleri tercih etmemesine rağmen sonraları İsrail’in Filistinli sivillere yönelik ağır saldırıları nedeniyle bu prensibini terk etti.

Silahlı eylemlerde gösterdiği başarıya rağmen, Filistin halkı arasındaki desteği hiçbir zaman %5’i aşmayan İslâmî Cihat örgütü, ateş kes anlaşmalarına ve seçimlere katılmamayı tercih etmektedir.

Örgüt, özellikle Gazze Şeridindeki öğrenciler ve aydınlar arasında aktif durumda olup, Beyrut, Şam, Tahran ve Hartum’da büroları bulunmaktadır. Örgütün toplam militan sayısının 300-400 kadar olduğu tahmin edilmektedir.

Filistin İslâmî Cihat bünyesinde, 1980’li yıllarda çeşitli alt gruplar ortaya çıktı. Bu gruplar; birinci intifadada bir kaç eylem icra edip daha sonra pasif duruma geçen İslâmî Cihad – El Aksa Şehitleri Taburları fraksiyonu; bazı el-Fetih militanlarınca kurulan ve birinci intifadanın ilk eylemlerini icra ederek daha sonra pasif duruma geçen İslâmî Cihad-Tapınak fraksiyonu; Marksist FHKC’ne mensup birkaç militanın cezaevinde kurdukları ve halen pasif durumda olan İslâmî Cihad Mangasıdır.

Filistin İslâmî Cihat örgütünün ideolojik düşünce kaynakları; Filistin milliyetçiliği, Müslüman Kardeşler Örgütünün öğretileri, Mısır’daki diğer İslâmcı örgütlerin eylem tarzları ve Sünni örgütler içinde tek örnek olarak İran İslâm devriminin lideri Ayetullah Humeyni’nin fikirleridir.

Örgütün kurucularından olan Şikaki, Humeyni’yi İslâmî ideolojide Filistin’e hak ettiği yeri veren ilk kişi olması nedeniyle özel bir önem ve saygı göstermektedir. Filistin İslâmî Cihat örgütüne göre; Kuran’ın iyi okunması ve tarihin iyi incelenmesi sonucunda Müslümanlar ve onların ebedî düşmanları olan Yahudiler arasındaki dinî ve tarihi çatışmaların merkezinde Filistin’in bulunduğu anlaşılacaktır. Bu çatışmalarda Müslümanlar “hak”, Hıristiyanlar ve Yahudiler ise “batıl” tarafları temsil etmektedir. Filistin’e Batı dünyasının saldırısı Napolyon’un 1798 yılındaki seferi ile başlamış ve 1918 yılında İslam birliğini temsil eden Osmanlı’nın yıkılması ile zirveye ulaşmıştır. Bu kapsamda Filistin, her zaman İslam topraklarını ele geçirmek isteyen Emperyalist Batı için ilk basamağı oluşturmuştur.

İslâmî Cihat, İsrail’i Emperyalist Batı’nın bölgedeki öncüleri olarak kabul etmekte, Yahudilerle savaşmanın Müslümanlığın ilk şartı olduğunu, ülkelerinde (Akdeniz’den Ürdün Nehrine kadar olan Tarihi Filistin) tek bir Yahudi köyüne dahi izin vermeyeceklerini ve Yahudilerin geldikleri ülkelere geri dönmeleri gerektiğini savunmaktadır. Ayrıca, İsrail ile Filistin arasındaki sorunların sadece savaşarak çözülebileceğini vurgulamakta, İsrail’e karşı silahlı mücadelenin Arap Dünyasındaki bir devrime de öncülük edeceğini savunmaktadır.

Reklamlar
Bu yazı Din Kaynaklı Çatışmalar, Filistin İslamî Cihad Örgütü, Filistin-İsrail Sorunu, Silahlı Örgütler, İntihar Saldırıları, İşgale Karşı Direniş Hareketleri içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s