LTTE-Tamil Kaplanları

Sri Lanka’da 2009 yılında tamamen etkisiz hake getirilene kadar faaliyet gösteren LTTE, Tamil direnişinin başında yetersiz silahlanmış birkaç yüz kişilik zayıf bir örgüt iken, yıllar içinde sürekli silah altında bulunan on-bin, istendiğinde silah altına alınabilecek 40-50 bin eğitimli militan gücüne sahip, ağır havanlara, toplara, tanklara, zırhlı personel taşıyıcılara, sürat tekneleri ile teçhiz edilmiş bir deniz gücüne ve istihbarat teşkilatına sahip yarı-düzenli bir ordu haline gelmiştir.

Örgütün bu gelişiminde en büyük pay sahibi, örgüt militanlarının yarı-tanrı olarak gördükleri Velupillai Prabhakaran’dır. Prabhakaran örgüt üzerinde kesin ve tartışılmaz bir otoriteye sahiptir ve kendisine bağlı Merkez Yürütme Kuruluna bağlı askeri ve siyasi kanatlar aracılığıyla örgütü idare etmektedir.

Siyasi kanat, Prabhakaran’ın en yakın yardımcısı tarafından idare edilmekte ve tüm dünya’ya yayılmış olan LTTE bürolarını ve temsilciliklerini bünyesinde bulundurmaktadır. Bu gruplar, hükümetler nezdinde ve BM bünyesinde lobi faaliyetleri yürütmekte, başta maddi yardım toplama olmak üzere, çeşitli kültürel ve siyasi destek arayışlarını sürdürmektedirler. Ayrıca, politik kanadın düzenlemeleriyle LTTE kontrolündeki Tamil bölgelerinde her türlü devlet hizmeti yürütülmekte, vergi toplanmakta, polis hizmetleri sağlanarak mahkemeler çalıştırılmakta, posta hizmetleri dahi sağlanmaktadır.

LTTE’nin askeri kanadında dört ana birim bulunmaktadır. Bunlar; Kara Birlikleri, Deniz Kaplanları, Hava Kaplanları ve İstihbarat Grubudur.

Kara birlikleri, LTTE’nin karada savaşını sürdüren iyi eğitilmiş militanlardan oluşan bir tugay büyüklüğünde ana birliğidir ve alay seviyesinde ana ast birlikleri piyade birlikleri, özel kuvvetler birliği, topçu birliği, leopar birliği (komando) bulunmaktadır.

LTTE’nin Kara birliği, Sri Lanka hava kuvvetlerinin harekatını sekteye uğratabilecek derecede hava savunma sistemlerine sahiptir. Özellikle eski SSCB ülkelerinden aldığı güdümlü füzeler ile bir çok helikopter düşürmüştür. LTTE’nin topçu gücü de Sri Lanka ordusundan ele geçirilen havan ve toplardan oluşmaktadır. LTTE’nin Ukrayna’dan tanksavar füzeleri aldığı da bilinmektedir. Düzenli kara birliklerinin yanında, kısa sürede çatışmalara katılma imkanına sahip silahlı Tamiller Milis Güçler ve Köy Koruyucuları olarak teşkilatlandırılmışlardır.

Deniz kaplanları; LTTE’nin deniz’deki eylemlerini yürüten 2000-3000 kişilik birliğidir. Geleneksel olarak denizle yakından ilgili Tamiller, Hint ana karasından militan transferi, silah taşıma, yaralı ve hasta tahliyesi ve korsanlık gibi maksatlarla sahip olduğu deniz gücü ile Sri Lanka deniz kuvvetlerinin deniz üstünlüğünü kırmak için eylemler icra etmektedir. LTTE, Sri Lanka donanmasının hafif ve süratli su üstü araçlarına karşılık, kendilerinin geliştirdiği 45 knot sürate ulaşabilen, 20 mm uçaksavar topu monteli, fiberglas gövdeli sürat teknelerini kullanmaktadır.

Hava Kaplanları; uzun süre hava gücü oluşturma çabalarını sürdüren LTTE, 2004 yılından itibaren Fransa, Avustralya ve Ukrayna’dan tedarik ettiği hafif hava vasıtaları ve İngiltere’de yetiştirdiği pilotlarla çeşitli hedeflere havadan saldırı düzenlemiştir.

İstihbarat Grubu; gizli operasyonları ve suikastları icra etmekte, intihar eylemlerine istihbarat desteği sağlamaktadır.

Mevcut yapılanması, militan gücü ve silah envanteri dikkate alındığında LTTE’nin, çağdaş hava, kara ve deniz silahlarına sahip Sri Lanka ordusu ile başa çıkması pek kolay görünmese de, Tamil Gerillaları Sri Lanka Ordusu (SLO) ile girdikleri çatışmalarda oldukça güçlü direniş göstermişler ve uzun yıllardan beri kesin mağlubiyet yaşamamışlardır. Hatta, bazı muharebelerde SLO’nun ağır kayıplar verdiği ve cepheden çözüldüğü görülmüştür. Örnek olarak; SLO’nun Jaffna yarımadasının kontrolünü ele geçirmek üzere düzenlediği bir operasyonda birlikler, LTTE direnişi nedeniyle ağır ağır ilerleyerek hedeflenen mesafenin yarısına 18 ay sonra ulaşabilmişlerdir. Ancak, LTTE, ani bir baskınla SLO birliklerini iki gün içinde ilk başladıkları noktaya kadar geri atmayı başarmıştır.

Reklamlar
Bu yazı LTTE-Tamil Kaplanları, Silahlı Örgütler, Sri Lanka, İntihar Saldırıları içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

One Response to LTTE-Tamil Kaplanları

  1. Geri bildirim: Sosyal Düşünce ›› Düşüncelerini özgür kıl! » Bir İç Savaşın Anatomisi: Tamil Eelam Kurtuluş Kaplanları

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s